Hakkımda

Merhaba, ben Can. Kötü beslenme kültürü, ilaçlar, hareketsizlik ve sınavlar nedeniyle sağlıksız bir çocukluk geçirdim. Üniversite sırasına oturduğum o gün bir sorun olduğunu gördüğümü ve umutsuzluğa kapıldığımı hatırlıyorum. Sonraki hafta kayıt olduğum spor kulübünde 140 kilo olarak kayıtlara geçtiğimi görünce yüzümün aldığı hali tahmin edeceğinizi düşünüyorum.

Günler, ayları, aylar ise yılları kovaladı. Kendi serüvenime yine sağlıksız beslenerek ama zayıflayarak devam ettim. Bu süreçte birçok ünlü kurum-kişiden yardım aldım ama gördüğüm şey obezite konusunda hep bilindik tedaviler ve aynı reçetelerin kullanıldığıydı. Sürekli “her hastaya aynı ilaç verilmiyorsa neden her obezin tedavisi diyet oluyor?” diye sormaya başladım ve gördüm ki obezite tıp içerisinde kendi başına branş oluşturacak kadar geniş bir hastalık grubunu ifade ediyor.

O dönemden sonra hayatımın amacını bulmuştum. Obeziteye doğru yaklaşacak, kökeni arayacak ve insanları hasta eden gerçek sebebi tedavi edecektim. İşte o zorlu amaç beni buraya getirdi ve şimdi beraberiz.

Ne yaptım?

Geçtiğimiz yıllar içerisinde  fitekran.com’u  kurdum ve editörlüğünü yaptım. Fitekran şu an yıllık 10 milyondan fazla sayfa görüntülenmesiyle hatırı sayılır bir sağlık internet sitesi.

Ardından internet sitesindeki bilgiler dağınık olduğu için beslenmeye genel bakışımı ve klinik tecrübelerimi paylaştığım  ketofasting kitabını  yayınladım. Kitabım birçok kişinin sağlığına ideal kilosuna ve sağlığına kavuşmasına yardım etti/ediyor.

Ayrıca klinikte supplementasyonun çok değerli olduğunu düşündüğüm için birçok firmaya doğru ürün üretebilmeleri için formülizasyon konusunda danışmanlık yaptım.

Ne yapıyorum?

Şu anda zamanımın büyük kısmını yeni kitap projem için okuma yapmaya ayırıyorum. Ayrıca birkaç bilimsel dergi için editörlük/danışmanlık yapıyorum.

Son zamanlarda en çok keyif aldığım şey ise kurumlar için özel eğitim/workshop düzenlemek ve bildiklerimi anlatmak. İnanılmaz keyifli bir aktivite olan "öğretmek ve paylaşmak" konusunda bu kadar geç adım attığım için ekstra pişmanım tabi. (Eğer etkinliğinizde yer almamı istiyorsanız  konuşmacı daveti  sayfasına giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.)

Ayrıca hala birçok kuruma yeni besin destekleri için formülizasyon/literatür konusunda proje bazlı danışmanlık yapıyorum.

Eğitim ne durumda?

Katıldığım “küçük konferansları ve toplantıları dahil etmediğimi belirterek güncel eğitim durumum aşağıdaki şekilde.

  • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi: Tıp doktorluğu

  • Functional Medicine University: Functional Medicine Practitioner

  • American Academy of Anti Aging Medicine: Fellowship Anti Aging and Metabolic Medicine Practitioner (devam ediyor)

  • World Society of Anti Aging Medicine: Anti Aging Medicine Practitioner

  • Medipol Üniversitesi: Fitoterapi Uygulayıcı Eğitimi

  • World Obesity Fedaration: Obesity Professional Education

  • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizyoloji: Doktora Programı (Duraklatıldı)